14. YILIMIZ KUTLU OLSUN
                    9 / 3 / 2007

                        BİZİM SESİMİZ NET
KENDİN İÇİN AİLEN İÇİN
ÇEVREN İÇİN
AŞINI OL GÜNGÖREN
AŞINI OL TÜRKİYEM
ZİYARETÇİ SAYIMIZDA
90.000 GEÇTİK
TEŞEKKÜRLER
 
Saat
YILMAZLAR
UNLU MAMÜLLERİ

Kafeteryamızda Günlük Ürettiğimiz Ürünlerin
Tadına Bakarken
Sıcak Nezih Sade
Bir Ortamda

Sıcak Çayınızı
ve
Kahvenizi
Yudumlayacağınız

Ev Ortamına
Sizleri de Bekliyoruz

Şair Ahmet Kutsi Tecer Caddesi
Gündoğdu Sokak
Numara 19

Merter - Güngören - İSTANBUL
0 541 577 16 61

A. SERVET KAKŞA
servetkaksa@bizimsesimiz.net
BİRBİRİMİZİ Mİ KANDIRIYORUZ YOKSA KENDİMİZİ Mİ?
04/04/2020

Salgının ülkemizde başlangıcının üzerinden hemen hemen 1 ay geçti. Ancak bugüne baktığımızda aklıma bir soru geliyor : “Birbirimizi mi Kandırıyoruz Yoksa Kendimizi mi?”
   Dün yürürlükte olan koruma önlemlerine ek olarak yeni ek önlemlerimizde belli oldu.
YASAKLAR demek istemiyorum. Çünkü bu kelime toplumda ters etki yapabilir. Aslında alınan tüm önlemler bizim sağlığımız açısından önemli. Bu önlemlere bizler birey olarak uymazsak toplum olarak istenildiği kadar topluca önlem alınması istensin sonuç alamayız.   

Şu anda özellikle hafta sonu sokakların boş olmasının tek nedeni havalar. Havalar biraz düzelsin o zaman siz seyredin mahşeri cümbüşü. Bakın kıyılar, yeşil alanlar ve toplumun uzak durması gereken yerler nasıl doluyor. Bugün için yapacağımız tek şey Ramazan bitene kadar havaların kötü geçmesini beklemek. Yalnız kötü geçerken de vatandaşlarımızın doğalgaz, kombilere fazla yüklenme ihtiyaçlarının olmaması da bir diğer dileğimiz. Hafta arası zaten kalabalık az sayılmayacak kadar yoğun. Ancak bunun da ekonomik nedenleri olduğu için şu an için buna da yapacak bir şeyimiz yok. 21 ile 64 yaş arasının çok dikkatli olması gerekiyor. Çünkü kendilerinin 0-20 yaş arasına ve 65 yaş üstü büyüklerimize taşıyıcı olamamaları gerekiyor. Yani HİJYEN – HİJYEN – HİJYEN – ÖNLEM – ÖNLEM – ÖNLEM

Dedikten sonra gelelim “Birbirimizi mi Kandırıyoruz Yoksa Kendimizi mi?” sorusunun cevap arayışına. Sokakların durumunu anlatmaya çalıştım. Şimdi gelelim alışveriş ortamına. Semt pazarlarını hiç yazmıyorum. Durum oralarda pek düzenli değil. Olamaz da zaten. Çünkü kontrolü zor. Aslında aynı şey büyük küçük marketler ve diğer açık olan alışveriş yerleri içinde geçerli. Bugün (04.04.2020) hijyenik! olsun ve dışarı çıkmadan gıda ve diğer malzemelerin alışverişini yapmak için internetteki marketlerin online alışveriş sitelerine girdim. Ancak maalesef bu sitelerden alışveriş yapmak imkansız. Aldığınız ürünleri en erken dört ile altı gün arasında teslim ediyorlar. Hal böyle olunca saat 18 gibi evimin eksiklerini almak için devletimizin uygulamaya aldığı korunma tedbirleri çerçevesinde eldivenimi ve maskemi takarak, torba ve poşet kullanmama adına Pazar arabamızı alarak semtimizdeki büyük bir markette gittim. Öncelikli olarak bütün yaş sebze ve meyveler  muhtelif ağırlıkta naylon poşetlere konularak raflarda ki yerini almışlar. Market girişine ve içerde ki muhtelif yerlere de dezenfektan aletleri konulmuş. İşte bu harika derken; bir baktım markette onlarca maskesiz müşteri var gene golü yedik. Ancak alış-veriş yapmam lazım, yapamazsam çoluk çocuk aç. Mecbur fiziki mesafeyi korumak kaydı ile alışverişimi tamamladım. İlk “Birbirimizi mi Kandırıyoruz Yoksa Kendimizi mi?” sorusu burada aklıma geldi. Market girişte gerekli önlemlerini almıştı, demek ki sorunun cevabı hata bizde. Biz önlemlere uymuyoruz diye düşündüm. Fiziki mesafeyi koruyarak kasa da sıraya girdim. Sıra bana geldi. Kasaya geldim; Hop ikinci golü de yedim. Kasiyerimizin maskesi vardı, hah dedim yediğimiz ikinci gol her halde ofsayt sayılmayacak derken baktım arkadaşların hiç birinde eldiven yok. Evet 2. Golü yediğimiz kesinleşti. Başladık ürünleri geçirmeye kibarca bir itirazda bulundum “Eldivensiz olarak çalışmak sağlınız açısından bir sıkıntı oluşturmuyor mu?” diye sordum. Sevgili emekçi arkadaşım eldiven ile çalışmanın daha sıkıntılı olduğunu söyledi. Diğer kasalara bakınca da tüm kasiyerlerinde eldivensiz olduklarını gördüm.

Sizden önce herhangi biri kasaya ve sizden sonra, (yada siz oradayken de görebilirsiniz) aynı kasaya yada bir başka kasaya maskesiz, eldivensiz bir müşteri geliyor. Aldığı ürünleri çıplak elleriyle maskesiz yüzü ile kasiyere çıkarıyor. Eliyle yüzüne temas ediyor vb şeyler yapıyor. Ve kasiyerimizde o ürünleri çıplak elleri ile kasadan geçirip okutuyor ve sizden de bu harcamanın parasını nakit (kartla da olur fark etmez) olarak alıyor ve paranın üstünü yada müşterinin kartını veriyor. Sonra da sıra size geliyor ve aynı elleri ile sizin içinde aynı işlemi yapıyor. Siz önlemini almışsınız ancak karşılaştığınız manzara bu şekilde. Ve yaptığınız bu alışverişi alıp evinize veya bulunduğunuz ortama getiriyorsunuz. İşte o deli soru tekrar  aklıma geliyor “Birbirimizi mi Kandırıyoruz Yoksa Kendimizi mi?”

  SAĞLICAKLA KALIN MUTLU KALIN SAĞLIKLI KALIN DİYORUM 979 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

10 LAR BİTTİ 20 LER BAŞLADI - 10/01/2020
10 LAR BİTTİ 20 LER BAŞLADI
YEREL SEÇİM ÖNCESİ - 24/03/2019
31 MART 2019 PAZAR günü yeni bir Demokrasi Şenliği’ni yaşayacağız. Yerel yöneticilerimizi belirleyeceğimiz bu seçim sonucunda tüm TÜRKİYEMİZ yeni yerel yöneticileri ile yeni bir 5 yıllık dönemin başlangıcını yaşayacak.
YENİ YIL YENİ UMUTLAR - 07/01/2014
6 Ocak 2014…. Yarın sevgili babamın ölümünün 18 sene-i devriyesi. Mekânı cennet olsun.
Akıp Giden Hayat - 03/09/2013
“Zaman Hırsızı Televizyon”
BÖLÜNDÜK mü? - 24/09/2012
24 Eylül 2012 Pazartesi. Dışarda iyi bir sıcak var. Sanki yaz mevsimi. Aslında tam hastalık havası. Sonbahara yakışmıyor. Dengeler bozulmuş her şey karma karışık.
Yaz Geldi Galiba - 25/04/2012
25 Nisan 2012. Sıcak bir bahar akşamı. Gökyüzünde Mehtap yok. Ama kalbimizde ümit var
Uzunca Bir Aradan Sonra Tekrar Merhaba….. - 13/04/2012
2007 yılında başladığımız çalışmalara teknolojik cahilliğimiz yüzünden istemesek de bir süre ara vermek zorunda kaldık. Zaman geçip yaş ilerlemesine rağmen öğrenme aşkımızdan bir şey kaybetmeden sonunda sizlere kavuşmanın yolunu bulabildim.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam169
Toplam Ziyaret94152
A CUP OF DREAM


ÖZEL GÜNLERİNİZDE PASTA SİPARİŞLERİNİZ İÇİN
acupofdreamiletisim@gmail.com 
SPOR KULÜPLERİMİZ VE SPOR HABERLERİ
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.670513.7253
Euro15.443915.5058
Üyelik Girişi
BİZİM SESİMİZ NET
SAYFAMIZDA YAYINLANMAK  ÜZERE
ÜCRETSİZ İLAN VEREBİLİRSİNİZ

İRTİBAT İÇİN
ALİ SERVET KAKŞA
whatsapp 0 544 342 06 46
sms 0 544 342 06 46
mail serkaksa@bizimsesimiz.net
You Tube Ali Servet KAKŞA