14. YILIMIZ KUTLU OLSUN
                    9 / 3 / 2007

                        BİZİM SESİMİZ NET
KENDİN İÇİN AİLEN İÇİN
ÇEVREN İÇİN
AŞINI OL GÜNGÖREN
AŞINI OL TÜRKİYEM
ZİYARETÇİ SAYIMIZDA
85.000 GEÇTİK
TEŞEKKÜRLER
 
Saat
YILMAZLAR
UNLU MAMÜLLERİ

Kafeteryamızda Günlük Ürettiğimiz Ürünlerin
Tadına Bakarken
Sıcak Nezih Sade
Bir Ortamda

Sıcak Çayınızı
ve
Kahvenizi
Yudumlayacağınız

Ev Ortamına
Sizleri de Bekliyoruz

Şair Ahmet Kutsi Tecer Caddesi
Gündoğdu Sokak
Numara 19

Merter - Güngören - İSTANBUL
0 541 577 16 61

HALK TEDİRGİN SİYASİ PARTİLER SUSKUN

15/09/2021

Beklenen Büyük İstanbul Depremi’nden önce Güngören Halkı tedirgin olurken, ilçemizde bulunan siyasi partilerin suskunluğu halkımızın arasında “Acaba gene kendi, kendimize mi kaldık?” sorusunu akla getiriyor.

   İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün birlikte hazırladıkları ve Haziran 2020’de yayınlanan 68 sayfalık “Güngören Olası Deprem  Kayıp Tahmin Kitapçığı” ilçemizin  durumunu ilgi raporun sonucunda açıklanan veriler ile ilgili haberi aylar önce “GÜNGÖREN’DE DEPREM GERÇEĞİ” manşeti ile yapmıştık.
   Raporda 300 binden fazla nüfusa sahip Güngören İlçesinde meydana gelecek Büyük İstanbul Depremi’nde 7.957 binanın hasar alacağı, bunlardan 342 tanesinin çok ağır hasarlı olacağı açıklanmıştı. Aynı raporda 6.628 vatandaşımızın da zarar göreceği, bunlardan 754 kişisini kaybedeceğimiz belirtiliyordu.
 DURUM ORTADA DAHA NE BEKLENİYOR?
  Durum bu vaziyetteyken ilçemizde KENTSEL DÖNÜŞÜM KÖRDÜĞÜM OLMUŞ vaziyette. Belediyemiz 2013 yılında yaptığı ve 8 mahalleyi kapsayan plan tadilatını, daha sonra 2015,2016 ve 2019 yıllarında 4 kez değiştirerek süreci yönetmeye çalıştı. Ancak onda da bir adım ileri gidilmedi.
     Doğa Kent, Şişe Cam, Erde, Esen Yayla, Bihter Siteleri'nde hak sahipleri ile anlaşılamadı. Bununla birlikte Tozkoparan Mahallesi’nde başlayan dönüşüm ise “YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI” ile sonuçlandı. Öyle ki burada 4 Ocak 2021 tarihinde başlayan kaos ve direniş sonucunda 4 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden oldu. Mahallemiz günlerce Türkiye’nin gündeminden düşmedi ve ulusal basılı, görsel medya da haber oldu. Siyasi partilerimizin hem il, hem de ilçe bazında çeşitli yetkili kişileri gelerek desteklerini göstermeye çalıştılar. Ancak bugün gelinen noktada Tozkoparan’da yaşanan kaos ve hak ihlali artık ilçemizin 11 mahallesini de etkisine alacak duruma geldi.
 BELEDİYE AÇIKLAMA YAPIYOR, MUHALEFETTEN SES YOK
     Plan notlarının İstanbul 14. İdare Mahkemesi tarafından iptalinden sonra Güngören Belediye Başkanı Bünyamin DEMİR 23.8.2021 tarihinde sosyal paylaşım siteleri üzerinden bir açıklama yaptı.  Ve ne olursa olsun ilk meclis toplantısında bu konuyu tekrar gündeme alacaklarını ve meclisten geçireceklerini söyledi. Dediğini de 9 Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirerek iptal edilen kararı yeniden Güngören Meclisi’nde OY ÇOKLUĞU olarak geçirdi. Bunun üzerine 10.9.2021 tarihinde yeniden sosyal paylaşım siteleri üzerinde 2. Bir açıklama yaparak Güngören Halkına seslendi. Hemen arkasından da cep telefonlarına yolladığı SMS mesajı ile +1 kat imar verildiği müjdesini verdi. Bununla birlikte CHP Güngören Meclis Üyesi Musa KELEŞ’in BİZİM SESİMİZ NET’de “GÜNGÖREN’DE KENTSEL DÖNÜŞÜM KÖRDÜĞÜM” haberinde de anlattığı gibi olmadığı belirtildi. 
VATANDAŞ SORUYOR : MUHALEFET NEREDE ? BİZİM HAKKIMIZI KİM SAVUNACAK?
    Güngören Belediye Başkanı Bünyamin DEMİR her iki paylaşımında da “BİZ BELEDİYE OLARAK KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ, ANCAK HER SEFERİNDE CHP BUNA ENGEL OLUYOR” iddiasına karşılık, ne CHP Güngören İlçe Başkanlığı’ndan, ne de CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda konu ile ilgili şu ana kadar bir açıklama yapılmadı.  CHP’ye gönül vermiş seçmende bunu ilçe içinde yaşanan güç savaşının artık zirve yaptığını İlinde konuya hakim olmadıklarını düşünmeye başladılar.
  Bu arada ilçede yaşayan vatandaşlarımız da artık şuna ikna olmaya başladılar “BELEDİYEMİZ ASLINDA KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPIYOR HATTA +1 KAT VERİYOR; AMA CHP BUNA ENGEL OLUYOR”
   CHP kanatın da bunlar yaşanırken diğer muhalefet partileri de konuya sessiz kalmayı tercih ediyorlar. Öncelikli olarak STK ve Muhtar ziyaretlerinde bulunan muhalefet partileri 300 binde fazla insanımız etkileyecek ve son günlerde yaşanan, kördüğüme dönen KENTSEL DÖNÜŞÜM konusunda susmayı tercih ediyorlar. Bu da vatandaşlarımız arasında "ya konuya tam hakim değiller, ya da Güngören’in Tozkoparan gibi olmasını bekliyorlar" diye yorumlanıyor.
   Güngören halkı nefesini tutmuş, 9 Eylül 2021 tarihinde Güngören Meclisi’nden geçmiş olan plan tadilatının akıbetini merak ediyorlar. Başkanın yaptığı son konuşmasında belirttiği gibi bu son plan tadilatı gerçekten İlçemizin 11 mahallesini kapsıyor mu yoksa daha önce olduğu gibi sadece 8 mahalleyi mi ilgilendiriyor?  Bir diğer düşünceleri ise başkanın 2. Konuşmasında yaptığı “Biz biliyoruz buna yine itiraz edecek, yine iptal yoluna gidecekler” sözünden dolayı acaba yeniden yapılan plan tadilatında mahkemeye gidilerek iptal edilmesi mümkün maddeler mi var?
   Muhalefet partilerinin sessiz kaldığı bu ortamda  tüm bu soruların cevabını önümüzde ki günlerde ya yaşayarak veya yapılacak Belediye ya da muhalefetin açıklamalarından öğreneceğiz.


SAYFA BAŞI  ANA SAYFA
214 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret89199
A CUP OF DREAM


ÖZEL GÜNLERİNİZDE PASTA SİPARİŞLERİNİZ İÇİN
acupofdreamiletisim@gmail.com 
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138
Üyelik Girişi
BİZİM SESİMİZ NET
SAYFAMIZDA YAYINLANMAK  ÜZERE
ÜCRETSİZ İLAN VEREBİLİRSİNİZ

İRTİBAT İÇİN
ALİ SERVET KAKŞA
whatsapp 0 544 342 06 46
sms 0 544 342 06 46
mail serkaksa@bizimsesimiz.net
You Tube Ali Servet KAKŞA