14. YILIMIZ KUTLU OLSUN
                    9 / 3 / 2007

                        BİZİM SESİMİZ NET
KENDİN İÇİN AİLEN İÇİN
ÇEVREN İÇİN
AŞINI OL GÜNGÖREN
AŞINI OL TÜRKİYEM
ZİYARETÇİ SAYIMIZDA
85.000 GEÇTİK
TEŞEKKÜRLER
 
Saat
YILMAZLAR
UNLU MAMÜLLERİ

Kafeteryamızda Günlük Ürettiğimiz Ürünlerin
Tadına Bakarken
Sıcak Nezih Sade
Bir Ortamda

Sıcak Çayınızı
ve
Kahvenizi
Yudumlayacağınız

Ev Ortamına
Sizleri de Bekliyoruz

Şair Ahmet Kutsi Tecer Caddesi
Gündoğdu Sokak
Numara 19

Merter - Güngören - İSTANBUL
0 541 577 16 61

GÜNGÖREN’DE KENTSEL DÖNÜŞÜM KÖRDÜĞÜM

13/09/2021

Mahkeme tarafından iptal edilen plan notlarından sonra Güngören’de Kentsel Dönüşüm kördüğüme dönüştü.

   11 mahallenin sekiz mahallesini kapsayan Abdurrahman Nafiz Gürman, Mehmet Nesih Özmen ve Tozkoparan Mahallerinin kapsam dışı tutulduğu ilk plan notunun kabul edildiği tarih olan 13.09.2013 tarihinden bu yana üzerinden tam sekiz yıl geçti. Bugün gelinen nokta ise tam bir karışıklığın ve kargaşanın hakim olduğu bir ortam oldu.
 
GÜNGÖREN BELEDİYE BAŞKANI BÜNYAMİN DEMİR NE DİYOR?
            İstanbul 14. İdare Mahkemesi’nin Plan Notlarının İptal Kararını açıklamasından sonra Başkan DEMİR 23.08.2021 tarihinde sosyal paylaşım siteleri ve Youtube üzerinden yaptığı paylaşımlarla; “Güngören’in en önemli sorunu kentsel dönüşüm sorunu. Güngören’de son 2 yılda 8.000 vatandaşımız depreme dayanıklı konutlarına kavuştu. 5.000 vatandaşımızda sıra bekliyor. Ama plan notlarımız iptal oldu. İptal ve itirazı CHP’li Meclis Üyesi ve Mimarlar odasının dilekçesi neden oldu. Davayı ise Şehir Plancıları odası açıyor ve mahkeme plan notlarımızı iptal ediyor. Tüm bu engellemeler rağmen ilk mecliste bu plan notlarını tekrar gündeme getireceğiz.” Dedi. Ayrıca bu plan notlarına “CHP hayır oyu” verdi diyerek, Güngören’deki kentsel dönüşümün gerçekleşmeyişinin asıl nedeninin CHP olduğunu iddia etti.  


   Daha sonra 9 Eylül 2021 tarihinde yapılan Meclis toplantısında plan notları oyçokluğu ile tekrar kabul edildikten sonra Başkan Bünyamin DEMİR 10 Eylül 2021 tarihinde ilk açıklamasın yaptığı sosyal paylaşım sitelerinde bir açıklama daha yaparak “CHP’nin hayır oyuna rağmen plan notları Meclisimizden geçti. Nafiz Gürman’dan Güneştepe’ye, Haznedar’dan Akıncılar’a Gençosman’a kadar bütün vatandaşlarımızı ilgilendiren bir düzenleme hazırladık. Yine itiraz edecekler, yine iptal yoluna gidecekler. Ama bizim kentsel dönüşüm mücadelemiz Güngören’de devam edecek.” açıklamasında bulundu.       
 YENİ PLAN NOTU 11 MAHALLEMİZİ KAPSIYOR MU?
   Güngören Belediye Başkanı Bünyamin DEMİR’in yaptığı son açıklamadan sonra 2013,2015,2016 ve 2019 yılında yapılan plan tadilatlarının sadece 8 mahalleyi kapsadığı ve amacının ise küçük parsellerin birleşerek büyük parsel oluşmasını sağladıktan sonra anlaşma olduğu takdirde kentsel dönüşüm gerçekleşebilmesi düşünülmekteydi. Ancak İstanbul 14. İdare Mahkemesi kararında “2013, 2015, 2016 yıllarında değişikliklerin yapılmasına rağmen alanda dönüşüm ve yenileme çalışmalarının sınırlı kaldığı” ile ilgili bir açıklama bulunmakta. Konunun netlik kazanması için BİZİM SESİMİZ NET olarak Başkan Bünyamin DEMİR’ in “İptal ve itirazı CHP’li Meclis Üyesi” verdi sözü üzerine dilekçeyi veren meclis üyesine ulaşarak bazı sorulara yanıt aradık.
 
DİLEKÇEYİ VEREN CHP MECLİS ÜYESİ MUSA KELEŞ

            Kendisine ulaştığımız ve görüşme gerçekleştirdiğimiz Meclis Üyesi Musa KELEŞ “Takipçileriniz tarafından bu görüşmemiz sadece sohbet amaçlı bir konuşma olarak değerlendirsin isterim. İlk önce askı süresinde itiraz dilekçesini verdiğim doğrudur. Bunu ilçede hak sahibi olan her vatandaşımızda yapabilir. Askı sürecinin anlamı açıklanan maddelere itiraz anlamını taşımaktadır. Ancak daha sonra gurup kararı alarak “CHP olarak dilekçe verdik, ama bunu mahkemeye taşımayalım. Nasıl olsa ilgili kurum mahkemeye vermiş” diyerek süreci izlemeyi tercih ettik. Süreç zarfında davayı Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği Şehir Plancıları Odası açtı. Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası tarafsız kurumlardır. Bu kurumun görevi Türkiye'nin ve kamunun çıkarları doğrultusunda şehir planlaması ve bölge planlaması mesleği ile ilgili meslektaşlarının görev ve yetkilerini düzenlemek, kent planlama ve bilimini geliştirmek amacıyla kurulmuş TMMOB'a bağlı bir meslek odasıdır. Onlarda görüş belirtmişler. Bu bölgede yapılacak bir uygulama bölgenin nüfus yoğunluğunu arttıracağı için ve artan bu yoğunluğun donatı alanlarının ne şekilde değişeceği, bu donatı alanlarının etki alanlarını, büyüklüklerini, yeterliliklerini ve erişebilirliklerini nasıl etkileyeceğinin belirsiz olduğu söylenmiştir. Ayrıca bu yapılaşma sonrasında bölgede oluşacak olan nüfus yoğunluğundan dolayı, alt yapının yetersiz olduğunu belirterek aynı konularda başta İSKİ olmak üzere ilgili diğer kurumlarda alt yapının yetersizliği hakkında görüş belirtmişlerdir.
 
İPTAL EDİLEN PLAN NOTLARI SADECE 8 MAHALLE İLE İLGİLİ
   Bununla birlikte iptal edilen plan notları 8 mahalle için açıklanmış olan plan notlarıdır. Başkanın dediği gibi tüm Güngören’i kapsamamaktadır. Birde bu plan notlarında yüksekliği 10 kat ve 15 kat olarak belirliyorsun ve bu yetkiyi de Başkana veriyorsun, tasarruf onda diyorsun. Başkan istediği yerde 10 kat verecek, başka bir yerde 15 kat. Yani benim oyum burada yüksek 15 kat veririm, oyumun düşük olduğu yerde ise 10 kat. Mahkeme de onu açıklıyor. "Keyfi uygulama olmaz. Plan notları açıktır. O plana göre uygulama yapacaksın." Bu plan notları İstanbul Büyükşehir Meclisi'nde en erken Ekim ayında ele alınır. Dosya yoğunluğundan dolayı Kasım ayına da kalabilir. Büyük ihtimalle İBB’den de OY ÇOKLUĞU ile geçer. 12. Ayda da askıya çıkar. Kimse itiraz etmezse planlar uygulanmaya başlar. İtiraz edilirse, yargıya başvurmak isteyen birleri olursa yargı süreci yeniden başlar. Zaten 2. Videosunda belediye başkanı şunu diyor “Yine itiraz edecekler, yine iptal yoluna gidecekler. Yine mahkemeye verecekler” Burada yaptığı yanlışı kendi kendine kabul ediyorsun. Burada ki söylem şu: Ben zaten yanlış yaptım. Yine itiraz edecekler, yine mahkemeye taşıyacaklar. Ve her başarısızlıklarında olduğu gibi gene CHP’yi suçlayacaklar. 1 kat fazla verileceğini söylüyorlar. Başkan İMAMOĞLU Temmuz ayında Meclis oturumunda buna benzer bir açıklama yapmıştı. Çekme katlarını bağımsız bölüm olarak sayalım. Buna bile karşı çıktılar, olmaz dediler, oy vermediler. Şimdi sen burada diyorsun bir kat fazla yaptım. Nasıl fazla yaptın? Birde videosunda Nafiz Gürman’dan başlayarak Mahalleri sayıyor. Diyor ki burada da size 1 kat fazla veriyordum ama engel oldular. Algı yaratmaya çalışıyor. İptal edilen o plan notlarında 3 mahalle zaten yoktu. Sadece algı oluşturmak.” Dedi.
 
 
CHP GÜNGÖREN İLÇE TEŞKİLATI SUSKUN

   Güngören Belediye Başkanı’nın 23 Ağustos 2021 tarihinde yayınladığı ilk videoda “GÜNGÖREN’DEKİ KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ CHP ENGELİYOR” iddiasına karşılık,  sessizliğini koruyor. Bu da CHP Güngören İlçe Teşkilatı’nın içinde yaşadığı güçler savaşının ve ayrılığın olduğunun işaret ediyor.
   Bazı görüştüğümüz CHP’liler bunu doğruluyor ve AKP’nin de bu karışıklığı kullandığını iddia ediyorlar.. Son ilçe yönetimi seçiminden sonra parti içi ayrılık artık ayyuka çıkmış durumda. Bu ayrılık mahalle bazında daha rahat gözlemlene biliyor. Bu ayrılığın zirve yaptığı olay ise TOZDER Başkanı Ömer KİRİŞ’in açıklamaları. Bununla ilgili 1.12.2020 tarihinde TOZDER İLE CHP ARASINDA BİR SORUN MU VAR?” haberini yapmıştık.
            Konunun daha da anlaşılır olması için CHP Güngören İlçe Teşkilatı ile temasa geçtik. Ancak Başkan Temel AKKOÇ’tan randevu alamadık. Kendisi bizi Alaettin AKTAY’a yönlendirdi. Ancak onunla da görüşme şansımız olmadı. En son CHP İstanbul İl Başkanlığı ile irtibata geçtik, BİZİM SESİMİZ NET olarak haberi hazırlarken tarafımıza bir dönüş sağlanmadı.


SAYFA BAŞI  ANA SAYFA
427 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret89199
A CUP OF DREAM


ÖZEL GÜNLERİNİZDE PASTA SİPARİŞLERİNİZ İÇİN
acupofdreamiletisim@gmail.com 
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138
Üyelik Girişi
BİZİM SESİMİZ NET
SAYFAMIZDA YAYINLANMAK  ÜZERE
ÜCRETSİZ İLAN VEREBİLİRSİNİZ

İRTİBAT İÇİN
ALİ SERVET KAKŞA
whatsapp 0 544 342 06 46
sms 0 544 342 06 46
mail serkaksa@bizimsesimiz.net
You Tube Ali Servet KAKŞA