13. YILIMIZ KUTLU OLSUN
                    9 / 3 / 2007

                        BİZİM SESİMİZ. NET
KENDİN İÇİN AİLEN İÇİN
ÇEVREN İÇİN
EVDE KAL GÜNGÖREN
EVDE KAL TÜRKİYEM
ZİYARETÇİ SAYIMIZDA
50.000 GEÇTİK
TEŞEKKÜRLER
 
Saat
YILMAZLAR
UNLU MAMÜLLERİ

Kafeteryamızda Günlük Ürettiğimiz Ürünlerin
Tadına Bakarken
Sıcak Nezih Sade
Bir Ortamda

Sıcak Çayınızı
ve
Kahvenizi
Yudumlayacağınız

Ev Ortamına
Sizleri de Bekliyoruz

Şair Ahmet Kutsi Tecer Caddesi
Gündoğdu Sokak
Numara 19

Merter - Güngören - İSTANBUL
0 541 577 16 61

GÜNGÖREN SORUYOR :

06/11/2020

Güngören İlçesinde yaşayan vatandaşlar soruyor : “GÜNGÖREN İLÇESİ İÇİN NE YAPIYORSUNUZ?”

İzmir depreminin üzerinden bir hafta geçti. 114 can kaybedildi, 1035 yaralı ve 58 bina yıkıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre, 10 ilçede 4 bin 424 binada ve 33 bin 434 bağımsız bölümde hasar tespit edildi. 58 bina ve 1572 bağımsız bölümün de acil, ağır ve yıkık durumda olduğu belirlendi.
 
Güngören İlçemiz Güngören Kaymakamlığımızın web sayfasında özetle : “ Çok eski devirlerde dağınık av evlerinin bulunduğu Güngören, Osmanlı Döneminde İstanbul'un Kağıthane ve Göksu’dan sonra önemli bir mesire yeri olmuştur. Bugün Güngören'in bulunduğu yerleşim yeri Vitos olarak da adlandırılan köy, İstanbul'da Samatya ve Yenikapı yemenici esnafının dokudukları yemenilerini, Padişahtan almış oldukları izinle suyu bol olduğu için yıkadıkları Güngören’dir. Güngören bugün Merter Tekstil ve Konfeksiyon Sanayicilerine yataklık etmesinden çok önce, Osmanlı yemenicileri için iş alanı olmuştur. Zamanla Güngören bir çiftlik haline getirildiğinden genellikle buraya Ahmet Merter Çiftliği denil­mekte idi. Rumlardan sonra Güngören mevkiinde 15 haneli bir köy bulunmaktaydı. İstanbul pazarlarında Vitos çayır bamyası en çok satılan ve aranan ürünlerden­di.” Diye anlatılmaktadır.
 
1999 İstanbul depreminde ilçemizde bir çok binamızda hasar tespiti yapılmış olup, tekstil ağırlıklı olan ilçemizde bir çok yapımızda binalar zamanla iş yerine çevrilerek mevcut planının dışına çıkılarak tüm Türkiye’de olduğu gibi kaçak kat konusunda oldukça fazla örneği bulunmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan “İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi-2019” kitapçığında Güngören İlçesinde ki binaların % 90’nın 20 yaş ve üstü olduğu belirtilmektedir. Bu da binaların çoğunun 1999 Marmara Depreminden önce yapıldığını işaret ediyor.
 
Tüm bu gerçekler ortadayken ve bir hafta önce yaşanmış olan İzmir Depremi sonrasında Güngören’de yaşayan vatandaşlarımız şu soruyu sormakta “ İlçemiz belediyemiz, siyasi partilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve muhtarlarımız yaşanacak Büyük İstanbul Depremi için nasıl bir hazırlık yapmaktalar?” Güngören ilçemizde belediye 11 mahallenin 8’inde uygulanmak üzere 13.09.2013 tarihinde “GÜNGÖREN İLÇESİ, HAZNEDAR, GÜVEN, AKINCILAR, MAREŞAL ÇAKMAK, GÜNEŞTEPE, MERKEZ, GENÇ OSMAN VE SANAYİ MAHALLELERİ İLE İLGİLİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PLAN NOTU TADİLATIyayınladı. Ayrıca 2020 yılı Mayıs ayında 2008 yılında TOKİ ve Güngören Belediyesi arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde Tozkoparan Mahallemiz de çalışmalar başladı, eylül ayı ile birlikte yıkım ve inşaat aşamasını geçildi. 
Yapılan bu çalışmalar Güngören ilçesi için çok yavaş ilerlemekte. Hatta Abdurrahman Nafiz Gürman Mahallesi ve Mehmet Nesih Özmen Mahallerimizde BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİ’ne karşı başlamış hiçbir çalışma bulunmamaktadır. 7,14 km2 yüz ölçümüne sahip, 11.150 adet yapı stoğu bulunan 289.331 nüfusa sahip GÜNGÖREN İLÇEMİZ yetkili tüm kurumlardan, siyasi partilerimizden, sivil toplum kuruluşlarından ve ilçede yaşayan halkımızın oyları ile seçilen muhtarlarımızdan MAHALLESİNE VE İLÇEMİZE sahip çıkmayı beklemekteler.
 


En son İZMİR DEPREMİ sonrasında yaşananları yaşamamak için, testi kırılmadan önlem almak için vakit geçirilmeden çalışmalara başlamanın zamanı geldi de geçiyor bile.


SAYFA BAŞI  ANA SAYFA
583 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret66892
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.79217.8233
Euro9.29239.3296
Üyelik Girişi
BİZİM SESİMİZ NET
SAYFAMIZDA YAYINLANMAK  ÜZERE
ÜCRETSİZ İLAN VEREBİLİRSİNİZ

İRTİBAT İÇİN
ALİ SERVET KAKŞA
whatsapp 0 544 342 06 46
sms 0 544 342 06 46
mail serkaksa@bizimsesimiz.net
You Tube Ali Servet KAKŞA

A CUP OF DREAM


ÖZEL GÜNLERİNİZDE PASTA SİPARİŞLERİNİZ İÇİN
acupofdreamiletisim@gmail.com