12. YILIMIZ KUTLU OLSUN
                    9 / 3 / 2007

                        BİZİM SESİMİZ. NET
Anlık
Yarın
30° 32° 23°
HASTALANMADAN AMAN DİKKAT

Devletimiz yakın zaman da başlamış olduğu bir uygulama ile aile sağlığına önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi bunun içinde Aile Hekimliği diye bir uygulamaya imza attı. Amaç vatandaşımızın mahallesinde bulunan sağlık ocaklarında bir aile hekimi olacak ve o da sizin ve ailenizin tüm bireylerinin sağlığı ile yakında ilgilenerek kayıtlarınızı alacak ve bunları bilgisayar ortamına girerek kaydı tutalacaktı. Her rahatsızlandığınızda bu kayıtları inceleyerek size ne gibi tedaviler uyguladığını da takip etme şansın sahip olacaktı. Ayrıca olurda siz başka bir yere gider orada rahatsızlanırsanız oradaki doktorlar sizin T.C. Numaranızı girerek sizin o güne kadarki durumunuzu görüp ona göre size müdahale etme şansına sahip olabilecekti. Düşünce olarak çok güzel olan, ama uygulama ve pratikte sıkıntılı bir durum yaratan güzel uygulama.

Sabah kalktınız. Siz veya aile bireylerinizden biri rahatsızlandı. Örneğin kızınız hasta ama okulunda da sınavı var. Önemli sınav, mutlaka sınava girmesi gerekiyor. Sabahtan çocuğunuzu okula götürüyor sınava sokuyor ve idareden izin alarak doktora götürüyorsunuz. Yani mahallenizde bulunan Sağlık Ocağındaki Aile Hekiminize.

Yada  işleriniz yoğun olduğu için mahallenizdeki sağlık ocağına öğleden sonra gitmeniz gerekti. Ve öğleden sonra siz veya çocuğunuz ile Sağlık Ocağına gittiniz. İşte o zaman yandınız….. Çünkü o gün sizin HASTALANMAMA gününüz olabilir.

Evet yanlış okumadınız Güngören ilçesi Abdurrahman Nafiz Gürman (MERTER) Mahallesinde yaşıyorsanız biraz dikkatli olmanız lazım. Çünkü o gün sizin HASTALANMAMA gününüz olabilir.

 Güngören ilçesi Abdurrahman Nafiz Gürman (MERTER) Mahallesi Sağlık Ocağı’ na gittiğinizde Danışmada bulunan görevli memurdan  doktorunuzun o gün öğleden sonra izinli olduğunu öğreniyorsunuz. Başka bir doktorun muayene etmesini istediğinizde görevli “HAYIR SADECE KENDİ DOKTORUNUZA MUAYENE OLABİLİRSİNİZ” diyor. Peki kardeşim ben veya çocuğum rahatsızlandı, rahatsızlıkta bize randevu ile gelmedi. Ve biz hastayız mutlaka doktora görünmemiz gerekiyor deseniz bile, memur arkadaş kendinden emin bir şekilde  “SADECE DOKTORUNUZA MUAYENE OLABİLİRSİNİz" diyor.

Doktorumuz yok. Hastalıkta aniden geldi biz ne yapacağız. Yapacak bir şey yok! Ya doktorunuz olduğu zaman geleceksiniz yada başka bir devlet hastanesine veya özel bir hastaneye gideceksiniz. (Bu arada hastalığınız sizi devirmezse)

Peki güzel kardeşim; biz onu anladık. Anladıkta 1- Devlet hastanesine (Acil Dışında) gitmek için bir gün önceden telefon ile randevu almamız gerekir a-) Evimde telefonum yoksa b-) Cep telefonumda kontürüm yoksa c-) İlgili hastanenin randevuları doluysa d-) Hastanenin randevu hattını düşüremiyorsam e-) Bilmiyorum ki benim bunları yapacak kadar ömrüm yoksa ya durumum acil ve ben bunun farkında değilsem 2- Özel Hastaneye gitsem; a-) Muayene için fark ödeyeceğim, b-) Tahlil falan verilirse bunların parası ne kadar tutacak c-) Ya cebimde param yoksa d-) Ya bulunduğum mahallede Özel hastane yoksa (Özelikle de bütçeme uygun) Başka bir yerdeki hastaneye gitmek için param olmadığından dolayı TOPLU TAŞIM araçlarına kullansam ve hastalığım bulaşıcı bir hastalıksa; vs. vs. vs diye bu soruları uzatabiliriz. Bizim durumumuz ne olacak.

Siz, siz olun hastalanmadan önce Güngören ilçesi Abdurrahman Nafiz Gürman (MERTER) Mahallesi Sağlık Ocağı’na gideceğiniz zaman o günün sizin için hastalnama günü olup olamadığını öğrenip öyle gidin.    

  
2632 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret40870
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.70565.7285
Euro6.33146.3568
Üyelik Girişi