12. YILIMIZ KUTLU OLSUN
                    9 / 3 / 2007

                        BİZİM SESİMİZ. NET
Anlık
Yarın
30° 32° 23°
A. SERVET KAKŞA
servetkaksa@bizimsesimiz.net
Akıp Giden Hayat
03/09/2013

Yavaş, yavaş sonbahar başlıyor. Kışa bir adım daha yaklaştık. Günler kısalmaya, geceler ise uzamaya başladı. Akşamları hava serinledi. Artık öyle kısa kollu ile oturmak kolay olmuyor. Hayatta akmaya devam ediyor.

Suriye krizi, Dolar 2 lirayı geçti, Gezi parkı eylemleri. Ve malum şike süreci. Bunlarda tüm hızıyla akıp giden hayatımızın bir parçası oldu. Ve televizyonun yeni yayın dönemi. Benim televizyonla pek işim olmaz. Televizyon benim için sadece geçip giden hayatın içinde elimizden çalınan zamanın bir numaralı zanlısı. Ama özgürce dolaşmaya devam ediyor.

Üstat eline kanunu almıştır, gezinir tellerin üzerinde. Bir makamdan diğerine geçmek için notalar arasında aranır durur. En sonunda nota gelir üstadı bulur ve konser yeni makamdan devam eder. Ben üstat değilim. Ancak başlarken yazıya ne yazacağımı bilmiyordum. Havadan sudan yazarken birden kendime yazacak bir şeyler buldum.

Bu yazımda biraz televizyon ile uğraşayım. Yazılarımda siyaset yapmayı ve sporla ilgili yazı yazmayı sevmiyorum. Havadan sudan yazmak daha güzel geliyor bana.

Neyse televizyon demiştim. Sakın yanlış anlamayın. Ben sanat eleştirmeni falan değilim. Oynayan dizileri verilen konserlerin durumun yazmayacağım. Sadece hırsız televizyon bize neler yapmış onlarla ilgili bir şeyler karalayacağım.

70 li yıllarda televizyon haftada bir kez başladı. Oda belli saat aralıklarında. Yaşıtlarımın ve daha büyüklerimin en büyük merakı bayrağı gönlere çekmekti. Ondan sonra karıncalı bir ekran. İşte o zaman başladı zaman hırsızlığı olayı. Yayın başlar hayat durur. Herkes geçer o beyaz camın karşısına. Bakar, bakar, bakar. Ve bayrak çekilir nöbet biter. Peki, bu beyaz cam çıkmadan önce ne vardı hayatımızda. Teknolojik olarak radyo. Ama o bu kadar hırsızlık yapmıyordu zamanımızdan. Sadece ufak tefek aşırmalar diyelim. Masumane ve fazla zarar vermeden. En hızlı hırsızlığını ajans zamanı yapardı. Ne de olsa Türkiye’den ve Dünya’dan haberler vardı. Ajans biter Yurttan Sesler Korosu başlar. Ama o çalmazdı hayatımızdan hatta sohbetlere zevk katardı. Evet  Sohbetlere. Hani insanların bir araya gelerek oturup, konuşup dertleştikleri, eğlendikleri bir zamanların toplumsal olayı. “Bu akşam müsaitseniz annemler size çay içmeye gelecek” diye başlayan sohbetler. İnsanların bir birbirine insanca yaklaştığı sohbetler.

70 li yıllardan bahsetmiştik. Zaman Hırsızı televizyonun hayatımıza yeni, yeni girmeye başladığı yıllar. Ancak gücü pek yetmiyordu şimdi ki gibi. Çünkü akşamları 2 saat elektrik kesintisi vardı. Periyodik olarak yapılan kesintiler. Kesiveriyordu Zaman Hırsızı televizyonun sesini de görüntüsünü de. Ancak, beyimizin gücü artmaya devam ediyordu. Belli ediyordu ben büyüyeceğim, siz o zaman görürsünüz dercesine. 84 sonrası renkli ve bir o kadar çok kanal. Aynı Avrupalı, Amerikalılar gibi. Gümbür, gümbür gelmişti Zaman Hırsızı televizyon. Artık dur durak yoktu. Büyüyordu. Yavaş, yavaş ortadan kalktı “Eğer bu akşam müsaitseniz annemler çay içmeye size gelecek” muhabbetti. Artık tek bir şey hakimdi. Falancalara oturmaya gidelim şu gün. Aaaa! O gün olmaz Zaman Hırsızı televizyonda falanca dizi var. Başka bir gün gideriz. Ama o başka gün hiç gelmiyordu. Hep bir şey vardı planlarını bölen. Ya bir dizi ya da bir maç. Mahzunlaştı sohbetler, sessiz kaldı evler. Artık hayatımızda sadece 1 tek kişi konuşuyordu ve söz sahibiydi. O da “Zaman Hırsızı Televizyon”

  1155 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YEREL SEÇİM ÖNCESİ - 24/03/2019
31 MART 2019 PAZAR günü yeni bir Demokrasi Şenliği’ni yaşayacağız. Yerel yöneticilerimizi belirleyeceğimiz bu seçim sonucunda tüm TÜRKİYEMİZ yeni yerel yöneticileri ile yeni bir 5 yıllık dönemin başlangıcını yaşayacak.
YENİ YIL YENİ UMUTLAR - 07/01/2014
6 Ocak 2014…. Yarın sevgili babamın ölümünün 18 sene-i devriyesi. Mekânı cennet olsun.
BÖLÜNDÜK mü? - 24/09/2012
24 Eylül 2012 Pazartesi. Dışarda iyi bir sıcak var. Sanki yaz mevsimi. Aslında tam hastalık havası. Sonbahara yakışmıyor. Dengeler bozulmuş her şey karma karışık.
Yaz Geldi Galiba - 25/04/2012
25 Nisan 2012. Sıcak bir bahar akşamı. Gökyüzünde Mehtap yok. Ama kalbimizde ümit var
Uzunca Bir Aradan Sonra Tekrar Merhaba….. - 13/04/2012
2007 yılında başladığımız çalışmalara teknolojik cahilliğimiz yüzünden istemesek de bir süre ara vermek zorunda kaldık. Zaman geçip yaş ilerlemesine rağmen öğrenme aşkımızdan bir şey kaybetmeden sonunda sizlere kavuşmanın yolunu bulabildim.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret40337
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.62765.6502
Euro6.32966.3550
Üyelik Girişi