12. YILIMIZ KUTLU OLSUN
                    9 / 3 / 2007

                        BİZİM SESİMİZ. NET
Anlık
Yarın
10° 13° 8°

AVCILAR İLÇESİ


DUYGUSAL TÖREN    31.08.2013

Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci, 17 Ağustos depreminde yitirilen 206 yurttaşın anısına Avcılar Marmara Caddesi’nde bir ‘Deprem Anıtı’ yaptırdı.


17 Ağustos Cumartesi günü anıtın açılışını yapan Başkan Değirmenci, “Sadece Marmara bölgesi değil bütün Türkiye’de yaşayan herkes gibi bizlerde asla 17 Ağustos’u unutmadık. Çünkü duygusal artçı şoklar geriye gidiş değildir” dedi.

Depremde yakınlarını kaybedenlerin ve kalabalık bir halk topluluğunun katıldığı açılış töreninden sonra Avcılar’ın bütün camilerinde yitirilenlerin anısına Mevlid-i Şerif okutuldu.

Başkan Değirmenci, Deprem Anıtının açılış töreninde şunları söyledi;

“Hepimizin başından, hafızamızda bir anı, albümlerimizde bir fotoğraf, video filmlerinde bir görüntü veya günlüklerimizde bir satır olarak kaydettiğimiz anılar geçmiştir. Pek çoğumuzun da bu anılarımıza ilişkin yıl dönümlerimiz vardır. Evlilik yıldönümleri, doğum günleri, mezuniyet günleri gibi özel, dini ve milli bayram günleri, anneler günü, babalar günü gibi toplumsal olarak yaşattığımız günler. Eğer bu anları bizimle paylaşmış veya paylaşmasını istediğimiz kişilerle birlikteysek, söz konusu günleri bir şenlik havasında kutlarız. Ama o insanlar acı bir olayla aramızdan ayrılmışlarsa, içimizde bir burukluk oluşur. Kederleniriz. Hatırlamayı ve hatırlanmasını neredeyse hevesle beklediğimiz bu yıldönümlerinin yanında, 17 ağustos 1999 da olduğu gibi, dünyanın beklenmedik bir anda sarsılarak, sevdiklerimizi bizden aldığı bazı olaylarında yıldönümleri vardır. Bu yıldönümlerinde de olayın yaşandığı anlardaki duygularımıza benzer duyguları yeniden yaşarız.

Daha çiçeği burnunda, 3.5 aylık bir belediye başkanı iken sizlerle birlikte yaşadığımız bu doğa olayı bizlerden çok şeyi aldı götürdü; Bu afet yıldönümlerinde ortaya çıkabilecek duygu ve davranışlarımızdan korkmayalım, utanmayalım ve rahatsız olmayalım.

17 Ağustos bizlere dayanışmanın ve birbirimize sahip çıkmanın bir kez daha ne kadar önemli olduğunu büyük acılarla öğretti. 14. yıldönümünde bir kez daha; Dayanışma, dayanışma, dayanışma diyorum. Bu güne kadar 17 Ağustos’un olumsuz etkilerini aşabilmişsek ve bugünden yarının alt ve üst yapısı ile sağlıklı-güvenli bir Avcılar’ı yaratabilmişsek, bunun nedeni Avcılar’da 14 yıldır hayata geçirilen dayanışmanın, birlik ve beraberliğin; yüreklerimizi ortak yürek, akıllarımızı ortak akıl, emeklerimizi ortak emek yapabilmenin sayesinde olmuştur.

Bugün burada 17 Ağustos 1999’da Avcılar’da kaybettiğimiz değerli insanlarımızın anısına açılışını yapacağımız, ‘Deprem Anıtı’, insanlarımıza deprem bilincini unutturmamak adına, olay karşısındaki cesaretimizin, direncimizin, dayanıklılığımızın ve gücümüzün bir simgesi olacaktır.

 

Avcılar’da ve depremin etkin olduğu diğer yerlerde kaybettiğimiz değerli insanlarımızı rahmetle anıyor, Allah’tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum.” 
Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci Avcılar Kaymakamı Hasan Kürklü’yü makamında ziyaret ederek “Avcılar İlçemize hoş geldin” dedi. Ziyaret sırasında Avcılar Belediyesi Başkan Yardımcıları Yavuz Çengel, Adnan Akgül ve Zabıta Müdürü Mehmet Güven de hazır bulundu. İlçe hakkında kısa bilgiler veren Değirmenci, Hasan Kürklü’nün Avcılarda göreve başlamasından memnunluk duyduğunu belirterek başarı diledi. Hasan Kürklü Avcılarda kendisine gösterilen ilgiden hoşnut olduğunu belirterek ilgi ve alaka gösterenlere teşekkür etti. 

0 Yorum - Yorum Yaz


OLEY ‘danceallaturca’

Avcılar Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’nin geleneksel danslar topluluğu danceallaturca, çıktığı Avrupa turunda İspanya’yı danslarıyla fethetti. 42 kişilik dansçı grubu, her zaman olduğu gibi Türk bayrağını ve Avcılar Belediyesi flamasını İspanya’da dalgalandırdı.

 

 

Avcılar Belediyesi geleneksel danslar topluluğu ‘danceallaturca’ 15-30 Temmuz tarihleri arasında İspanya’da düzenlenen 3 Uluslararası festivalde ülkemizi ve Avcılarımızı temsil etti. Festi-folk organizasyonu kapsamında Badajoz, Teruel ve Asturias kentlerinde 4 gösteri yapan topluluğumuz, İspanyollara dans dersi verdi.


 

Yunanistan, İtalya, Macaristan, Fransa ve İspanya’yı gezen topluluk için Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci, “danceallaturca’da dans eden çocuklarımız Avcılarımızın gençleridir. Bunlar her sene ülkemizi ve Avcılarımızı temsilen yurt dışı festivallerine katılıyorlar.  Bir sene boyunca her 15 günde bir BMKM YILDIZ KENTER SAHNESİ'nde performanslarını sergilediler. Şimdi de ülkemizin güzelliklerini dünya topluluklarının katıldığı Festi-folk organizasyonu ile tüm Avrupa’ya gösterdikleri için çok mutluyum, ben çocuklarımızla gurur duyuyorum. Çünkü biz dünya kentiyiz” şeklinde konuştu. 

Avcılar Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi Müdürü Taner Çetin yönetimindeki 42 kişilik dansçı grubu, her yıl olduğu gibi bu yılda Türk bayrağını ve Avcılar Belediyesi flamasını Avrupa’da dalgalandırdı. Grubumuz Türkiye’ye dönüş yolunda.  
0 Yorum - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret39867
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.87855.9021
Euro6.62706.6535
Üyelik Girişi